Samanta, aš krūtimi nemaitinau, galiu duoti tik sausos teorijos, kiek tai veikia praktikoje - nežinau... Kūdikiui reikia laiko priprasti prie lėkščių ir puodelių
Atjunkymas – tai toks periodas kūdikio gyvenime, kuomet jis atpratinamas nuo krūties ir pradedamas maitinti kitokiu maistu. Kada tai padaryti – asmeninis reikalas. Tai priklauso nuo daugybės veiksnių – jūsų ir kūdikio sveikatos, grįžimo į darbą datos ar tiesiog pajautimo, kad „jau laikas“.
Kai sumanysite atjunkyti kūdikį, prisiminkite, kad tai daugialaipsnis procesas, kuriam reikia daug kantrybės ir supratimo.
Kada atjunkyti?
Amerikos pediatrijos akademija rekomenduoja kūdikį krūtimi maitinti iki 6 mėnesių. Kol vaikui sukaks 1 metai, jis turėtų būti maitinamas ir motinos pienu, ir neskystu maistu.
Kai kurie ekspertai teigia, kad geriausias metas atpratinti kūdikį nuo krūties yra sukakus 1 metams, kadangi tuomet vaikas labiausiai pasiruošęs pokyčiams ir adaptacijai (o 2 metų vaiką, pripratusį prie krūties, atjunkyti bus daug sunkiau).
1 metų vaikas valgo įvairų maistą, todėl jam nebe taip rūpi motinos pienas. Be to, šis metas tinkamas ir mamai, kadangi sumažėja pieno. Tačiau ekspertai sutinka, kad jei kūdikis atrodo dar nepasiruošęs atprasti, jo nereikėtų versti.
Kūdikį atjunkyti lengviau, jei jis gėrė pieną ne tik iš jūsų krūties. Amerikos pediatrijos akademija pataria 4-7 mėnesių kūdikį kartais pamaitinti savo pienu iš buteliuko (galima ir jaunesnį, jei planuojate maitinti trumpiau) – net jei dar nesiruošiate atjunkyti. Jums bus lengviau ne tik maitinti kūdikį viešose vietose, bet ir ilgesniam laikui palikti su aukle.
Jei norite atjunkyti jaunesnį bei 1 metų kūdikį, jums trūksta pieno ar jūs tiesiog nebenorite ilgiau maitinti, pasikalbėkite su vaiko gydytoju, kuris pasiūlys tinkamiausią variantą jums ir vaikui.
Nors daugelis vaikų žinda tol, kol mamos juos imasi atjunkyti, kai kurie pradeda patys rodyti, kad jau pasiruošę. Davus krūtį jie gali likti abejingi, suirzti arba žįsti trumpiau nei anksčiau.
Pasiruošęs valgyti
Ar išnyko jūsų kūdikio refleksas instinktyviai liežuviu viską išstumti iš burnytės? Jei jis dar neišnyko, o vaikas maitinamas “guguoja”, tai ženklas, kad atjunkyti dar per anksti. Ar jūsų vaikas gali sėdėti ir nulaikyti galvą? Jei taip, jį bus nesunku maitinti sėdintį. Ar jūsų vaikas reaguoja į maistą ir stengiasi jį pagriebti? Jei vaikui įdomu, kas guli jūsų lėkštėje, greičiausiai jis pasiruošęs įgyti naujus maitinimosi įpročius.
Kaip atjunkyti?
Tam, kad mama ir kūdikis emociškai ir psichologiškai prisitaikytų prie pokyčių, atjunkymas turi būti laipsniškas procesas.
Galima pradėti atjunkyti kūdikį kas savaitę vieną maitinimo krūtimi sesiją pakeičiant kitu maistu, kol vaikas pradės normaliai valgyti įvairų maistą. Jums tikriausiai reikės nusitraukti pieną. Daugeliui motinų patogiausia atsisakyti vidurdienio maitinimo krūtimi, kadangi tai patogiausia, ypač dirbančioms mamoms. Daugelis motinų vėliausiai atsisako maitinimo prieš miegą, nes tai labai svarbi tarpusavio ryšio patirtis. Jūsų vaikas taip pat gali būti labiausiai prie jo prisirišęs.
Kitas būdas – atjunkymo laiką leisti nuspręsti pačiam kūdikiui. Kai jis pradeda valgyti įvairų maistą tris kartus per dieną ir užkandžiauja, maitinkite krūtimi tik paprašytos. Galite pastebėti, kad dėl sumažėjusio poreikio smarkiai sumažės ir pieno.
Bus lengviau
Daugeliui motinų atjunkymas sukelia prieštaringų emocijų. Viena vertus, jis suteikia moteriai daugiau laisvės bei pasididžiavimo mažyte kūdikio pergale. Kita vertus, maitinimas krūtimi – nepaprastai intymus užsiėmimas, ir moterims sunku jo atsisakyti. Daugeliui motinų tai nauja patirtis, kad vaikas daugiau niekada nuo jų taip smarkiai nebepriklausys.
Pripažinkite savo emocijas ir žinokite, kad kūdikis taip pat gali jaustis sutrikęs. Tačiau taip pat prisiminkite, kad turite dar daugybę metų kurti artimus ir gražius santykius.
Patarimai, kaip lengviau išgyventi šį periodą:
Tuo metu, kai turėtumėte kūdikį maitinti krūtimi, sugalvokite jam linksmą pramogą arba išveskite į lauką.
Venkite sėdėti įprastinėse žindymo vietose ir dėvėti tuos pačius drabužius.
Žindymą atidėkite, jei tuo metu kūdikis bando priprasti prie kitų pasikeitimų, pavyzdžiui, auklės ar besikalančių dantukų.
Sakykite vaikui, kad jis jau didelis ir kad moka tiek daug naujų dalykų. Padrąsinti visada naudinga.
Vietoj savo pieno duokite vaikui mėgstamą užkandį.
Jei vaikas įgyja raminantį įprotį, pavyzdžiui, pradeda čiulpti nykštį, nebarkite jo. Tai jo būdas prisitaikyti prie emocinių pokyčių.
Kada “per ilgai”?
Dalis ekspertų teigia, kad nieko blogo maitinti vaikus net iki darželinio amžiaus, jei tai abiem priimtina. Prisiminkite, kad vyresnio nei 1 metų vaiko motinos pienas nebeaprūpina visomis naudingomis medžiagomis, reikalingoms augančiam organizmui. Taip pat žinokite, kad emociškai ir psichologiškai žalinga žindyti vaiką, kai jis to nebenori.
Tikriausiai teko girdėti, kad vyresniam nei 1 metų žindomam vaikui gali užaugti kreivi dantukai, jis gali tapti per daug priklausomas. Galbūt taip pat girdėjote, kad ilgiau maitinami vaikai mažiau linkę į nutukimą. Nepaisant besitęsiančių tyrimų, tai nėra mediciniškai įrodyta.
Pradėdamos atpratinti kūdikį nuo krūties, prisiminkite, kad jam reikia laiko priprasti prie lėkščių ir puodelių. Būkite kantrios, kai jis pradės tyrinėti maisto pasaulį – galiausiai jis supras, kad tai, ką mato, – skanu.