Pašalintos kliūtys steigti naujus vaikų darželius Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė atkreipia dėmesį, kad iki šiol vaikų auklėjimo grupes galėjo kurti tik įstaigos, kurių pagrindinė veikla buvo apibrėžiama kaip ikimokyklinis ugdymas. Dabar tokia teisė bus suteikiama toms įstaigoms, kurios gebės sudaryti sąlygas saugiai ir ugdymo požiūriu prasmingai veiklai.
„Naujame higienos reikalavimų reglamente atsisakoma tik moraliai pasenusių normų. Tačiau išlieka esminiai reikalavimai, kad vaikas būtų ugdomas emociškai ir fiziškai saugioje, švarioje, jaukioje ir estetiškai turtingoje aplinkoje“, – sako G. Šeibokienė.
Tikimasi, kad naujos galimybės paskatins ikimokyklinio ugdymo įstaigų plėtrą. Šiuo metu tokių įstaigų paklausa yra labai didelė – savivaldybių vaikų darželiai ir lopšeliai nebegali priimti visų pageidaujančiųjų. „2009 metais Vilniuje nepatenkinti daugiau net 11 tūkstančių gyventojų prašymai priimti jų vaikus į darželius,“ – pažymi G.Šeibokienė.
Palankesnes sąlygas steigtis turės ir nevalstybiniai vaikų darželiai. Iki šiol dauguma ikimokyklinio ugdymo programų teikėjų, nepajėgdami įveikti griežtų reikalavimų, registruodavosi kaip įstaigos, teikiančios socialines paslaugas, nes gauti leidimą – higienos pasą buvo sudėtinga. Dabar jos galės pereiti į švietimo paslaugų teikėjų registrą. Šį procesą dar labiau turėtų paskatinti ikimokyklinuko krepšelis, kurį planuojama įvesti nuo 2011 metų sausio.
Naujajame dokumente nurodyti reikalavimai patalpoms ir įrangai, kuri būtina ugdant kūdikius iki vienerių metų. Manoma, kad tokios grupės gali atsirasti dar iki 2011 metų, nes poreikis yra nemažas.
Pasak G.Šeibokienės, naujame higienos normų dokumente atsisakyta daugelio nepagrįstų reikalavimų, kurie trukdė vaikų ugdymą organizuoti vadovaujantis pažangia pedagogika. Pavyzdžiui, nebelieka reikalavimo izoliuoti atskiras auklėtinių grupes ir jiems skirtas patalpas, kad vaikai turėtų didesnes erdves judėti, mokytųsi bendrauti. Atsisakyta ir tokio draudimo, kaip auginti gėles ant palangių ar padėti ten daiktus.
Taip pat atsisakyta ir reikalavimų, trukdančių pritaikyti trumpesnės dienos ugdymo programas, pavyzdžiui, būtinai organizuoti vaikų maitinimą, sudaryti sąlygas popietiniam miegui, kai įstaiga priims vaikus tik 4 valandoms per dieną. Vilniaus pedagoginio universiteto ir Klaipėdos universiteto mokslininkai atliko tyrimus, kurie parodė, jog tėvai pageidauja įvairios trukmės ir lankstesnių, įvairesnių ikimokyklinio ugdymo formų.
Šios higienos normos taip pat praplės galimybes skleistis švietimo, kultūrinei ir socialinei veiklai regionuose. Šiuo metu vykdomas ES ir savivaldybių lėšomis remiamas projektas steigti universalius daugiafunkcinius centrus kaimo vietovėse.
Vadovaujantis naujomis higienos normomis, bus galima modernizuoti ir pritaikyti ikimokykliniam ar priešmokykliniam ugdymui nebenaudojamų mokyklų, ambulatorijų, bibliotekų, kultūros namų pastatus arba daugiafunkciniame centre įsteigti ikimokyklinę ar priešmokyklinę grupę.
Naujose higienos normose taip pat nustatyti specialūs reikalavimai, būtini ugdant specialiųjų poreikių turinčius vaikus. Nurodyta, kaip pritaikyti aplinką ir sąlygas, pavyzdžiui, akliesiems ir kurtiesiems reikia specialios įrangos, daugiau erdvės judėti.
Kiekvienoje savivaldybėje esantys teritoriniai visuomenės sveikatos centrai prižiūrės, ar įvairių steigėjų įkurti vaikų darželiai atitinka sveikatos saugos reikalavimus. Ugdymo priežiūrą vykdys tos teritorijos, kur įsisteigusi įstaiga, savivaldybės administracijos švietimo padalinys.