Kūdikių maistas. Pirmosios košytės, sultytės,arbatos - Forumas
Penktadienis, 2015-03-06, 12:58 PM
Welcome Svečias
Pagrindinis | Registracija | Prisijungti
''Kartą užsukęs, negali sustot...''

Page 1 of 3123»
Forum moderator: Vai2ske 
Forumas » MES LAUKIAMĖS-GIMDYMAS-PO GIMDYMO » Kūdikis ir mama » Kūdikių maistas. Pirmosios košytės, sultytės,arbatos
Kūdikių maistas. Pirmosios košytės, sultytės,arbatos
ValedyData: Ketvirtadienis, 2010-01-07, 4:38 PM | Žinutė # 1
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Nuo kada pradėjote duoti savo kūdikiams "kietą" maistą: obuolį, košytes?
Kada ir kokias šviežias sultis pirmą kartą mažylis paragavo?
Kokia buvo ta pirmoji košytė? Ar patiko Jūsų mažyliui? virdavot pačios ar pirkote?
Pasidalinkime patirtimi ir patarimais.

Atsijungęs
LeilaData: Penktadienis, 2010-01-08, 9:57 AM | Žinutė # 2
[ (LT) ]

Grupė: Dalyviai
Lygis:
Miestas:Toli
Forumo ištikimieji
Žinutės: 1651
Apdovanojimai: 3
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Mes pradėjom nuo tyrelės kai mažutei buvo 3mėn.Sultytes gėrėm truputuką vėliau po 2sav.Taip liepė gyd.sakė negalima kūdikiui makaluoti ir keitinėti maisto.Košytę 4mėn.Pirmoji buvo grikių dribsnių.Ją valgėm visą savaitę po to įvedžiau avižinius vėl savaitę kankinomės.Trečią savaitę daržovių košė.Ketvirtą savaitę jau dvi košės per dieną

Atsijungęs
AtileData: Sekmadienis, 2010-01-10, 4:57 PM | Žinutė # 3
[ (LT) ]

Grupė: Dalyviai
Lygis:
Miestas:Panevėžys
Forumo mylimieji
Žinutės: 6166
Apdovanojimai: 41
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Forumo siela Už paaiškinimą, pagalbą Už nuoširdumą
3 mėn pirmą kartą paragavo obuoliuko. Su šaukšteliu gramdžiau ir daviau. Susiraukė kaip kokią citriną valgytų. juokas Bet šeip patiko ir noriai valgė. Vėliau bananas, visokių dribsnių košytės ir daržovienės. Valgydavo tik maniškes košes ir daržovienes, pirktinių ne (ir ačiū D... ).
Atsijungęs
MonikisSsData: Antradienis, 2010-01-26, 1:42 PM | Žinutė # 4
[ (LT) ]

Grupė: Dalyviai
Lygis:
Miestas:Gargždai
Forumo ištikimieji
Žinutės: 1608
Apdovanojimai: 3
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
4 men pirma karta paragavo virtu bulviu koses, po to dejom morka ir pan, o 5 menesiu gavo banano. sultis pirmakart ragavo jau gal 8 menesiu, bet ir dabar dar mielaiu geria arbata hipp, kuria gere nuo 4 menesiu

pirktiniu kosiu manoji irgi nelabai nori, is bedos valgo, bet mamos isvirtos skanesnes


Jeigu visi žmonės turi angelus sargus, tai mano arba kažkur kirmija, arba labai ilgam užgėrė...

Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:25 PM | Žinutė # 5
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Igoris Strupeikis, vaikų gastroenterologas

Jeigu kūdikis papildomai maitinti pradedamas per anksti, gali kilti bėdų dėl pilvuko, nes mažylio virškinimo sistema dar nesubrendusi, be to, padidėja alergijos tikimybė. O jei vaikas primaitinti pradedamas per vėlai, vadinasi, jis laiku negavo reikalingų maisto medžiagų, taip pat nesivystė valgymo įgūdžiai.

Kitokio maisto motinos pienu maitinamas kūdikis turėtų paragauti sulaukęs šešių mėnesių. Jeigu mama pieno neturi ir vaikas geria vien pritaikytus pieno mišinius, primaitinimą galima pradėti ir vienu arba pusantro mėnesio anksčiau. Dauguma gydytojų laikosi nuomonės, jog pieno mišiniais maitinamas kūdikis negauna tiek reikalingų medžiagų, kiek jų yra motinos piene, todėl naujo maisto mažylis gali paragauti anksčiau.

Papildomo maitinimo "tvarkaraštis" motinos pienu maitinamam mažyliui

6 mėnesiai. Pradėti reikėtų nuo daržovių košės. Ji turėtų būti išvirta iš tokių daržovių, kurios auga Lietuvoje, pavyzdžiui, bulvių, morkų. Į košę galima šiek tiek įmaišyti aliejaus.

6,5 mėnesio. Vaiko valgiaraštį galima papildyti šviežiais vaisiais ar uogomis, kurie sirpsta mūsų krašte. Tinka ir pramoniniu būdu pagamintos vaisių tyrelės, sultys kūdikiams.

7 mėnesiai. Metas pradėti skanauti mėsos. Tinka triušiena, veršiena, kalakutiena, neriebi kiauliena.

8 mėnesiai. Vaiko valgiaraštyje turėtų atsirasti kruopų košė. Tinka ryžiai, avižos, grikiai, miežiai.

11–12 mėnesių. Pasiūlykite paragauti rauginto pieno produktų: jogurto, kefyro. Varškė dar nelabai tinka, nes joje gausu pieno baltymų.

Nuo 12 mėnesių. Galima duoti kiaušinių, žuvies. Vertingesnė yra jūros, o ne ežero žuvis.

Duonos gaminių vaikui galima pasiūlyti tada, kai jis jau moka kramtyti.

Pusės metų sulaukęs mažylis papildomo maisto turi ragauti vieną kartą per dieną, po mėnesio jis jau turi gauti dvi porcijas košės, dar po mėnesio – tris.

Mamos dažnai diskutuoja – pirkti pramoniniu būdu pagamintas košes vaikams, ar virti pačioms. Galiu nuraminti, jog kūdikiams maitinti tinka ir namie virtas maistas, ir tas, kurio jau paruošto vartoti galima rasti parduotuvių lentynose. Bet ši "prabanga" kainuoja. Jeigu košė kūdikiui gaminama namie, mamos turi būti tikros, kad visi produktai yra ekologiški.


Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:44 PM | Žinutė # 6
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Šeštas mėnuo – laikas pradėti maitinti papildomu maistu

Anksčiau gydytojai patardavo košytę kūdikiui virti sulaukus vos 4 mėnesių. Šiandien specialistai įsitikinę, kad vaikui iki 6 mėnesių visiškai pakanka mamos pieno. Nuo ketvirto mėnesio papildomas maistas yra būtinas, tik jei valgydinant kūdikį vien mamos pienu, nustoja augti jo svoris.

Pirmasis kūdikio papildomas maistas – daržovių košė. Košė gali būti įsigyta parduotuvėje, bet gali būti gaminta ir namie. Tinkamiausios daržovės pirmajai košei – bulvė, morka ir kopūstas. Geriausia, užaugintos savo darže arba pirktos turguje iš bobutės ar dieduko.
Labai gražios išvaizdos parduotuvinės daržovės – daug tręštos. Tokių geriau vengti.
Patariama pradėti nuo vienos daržovės, kas savaitę pridedant po naują. Pavyzdžiui, pirmą savaitę kūdikėlį maitinkite bulvių tyre, antrą savaitę – bulvių ir morkų, trečią – į košytę galima įmaišyti ir kopūsto. Vėliau tyrės sudėtį po truputį galite pildyti kitomis daržovėmis, augančiomis Lietuvoje: brokoliais, žiediniais kopūstais, aguročiais, cukinijomis, patisonais. Tik neskubėkite visko duoti iš karto. Tegu vaikas susipažįsta su naujovėmis ir prie jų pripranta po truputį.

Pradėjus kūdikį maitinti papildomu maistu, būtina stebėti, kaip kiekvienas naujas produktas jį veikia. Jei suvalgęs naujo produkto vaikas vemia, viduriuoja, parausta ar pradeda niežėti oda, tokio produkto reikia atsisakyti. Naujo ingrediento vaikas gali tiesiog nemėgti. Nemėgstamos daržovės taip pat nereikėtų vaikui grūsti per prievartą. Gal tokią daržovę vaikas su malonumu valgys vėliau.

Tačiau turėkite omeny, kad sočiam – prisivalgiusiam mamos pieno – neįsiūlysite nieko. Tad prie naujų patiekalų pratinkite jį prieš žindymą. Pirmąją dieną pakaks, kad jis prieš gerdamas mamos pieno suvalgys vieną šaukštelį tyrės, kitą dieną pabandykite sumaitinti 2-3 šaukštelius. Po savaitės jis jau suvalgys visą jam priklausantį košės kiekį – 120 g porciją.

Ruošiant maistą kūdikiui labai svarbu tinkamas vanduo. Įsitikinkite, kad košytėms naudojate higienistų patikrintą vandenį. Jei turite asmeninį šulinį, ištirkite jį arba naudokite tik parduotuvėje pirktą geriamąjį vandenį. Per didelis vandenyje esančių nitratų kiekis kūdikiui gali mirtinai pakenkti. Vaiko maistui gaminti vartokite virtą vandenį.
Daržoves košytei švariai nuplaukite ir nulupkite žievelę. Bulvėje nepalikite nė vieno juoduliuko. Vaikui netinka ir pažaliavusi ar pašalusi bulvė. Kopūstas taip pat negali būti pajuodęs ar suplėkęs. Kūdikiui geriau neduoti morkos šerdies.

Kaip išvirti 120 g košės? Į puodą įpilkite stiklinę vandens. Ir jame išvirkite dvi vidutinio dydžio bulves arba vieną bulvę ir vieną morką. Tokiam kiekiui košės reikia truputėlį daugiau nei pusės šaukštelio riebalų. Riebalus košytėje būtinai užvirkite, nes kūdikio organizmas nevirtų riebalų pasisavinti negali. Kokie riebalai tinka? Įvairus aliejus: alyvuogių, rapsų, saulėgrąžų, sojų, kukurūzų. Sveikiausias – nerafinuotas, šaltai spaustas. Patartina vis naudoti kitokį. Tik nepirkite pigiausio – jis kūdikiui per prastas. Sviestas taip pat tinka visoks. Tik nesūdytas. Ir jokiu būdu iki vienerių metų vaikučiui neduokite margarino.

Virtas daržoves išgriebkite iš skysčio ir labai smulkiai sutrinkite ar suplakite plaktuku. Kol išdygs pirmieji dantukai (tai greičiausiai atsitik apie 7-8 mėnesį), košytė turi būti ypatingai gerai sutrinta. Be jokių gabaliukų. Tada ant sutrintų daržovių pamažu užpilkite skystį, kuriame jos virė, ir labai gerai išmaišykite, kol gausis vientisa masė. Būtent tai vadinama tyre.

Jei košės (tyrės) išvirėte perdaug, suvalgykite pati arba duokite suvalgyti tėveliui. Vaikui vakarykštės košės duoti negalima.
Nors tai Jums ir neatrodo skanu, iki vienerių metų vaikeliui maisto sūdyti ar saldinti nereikia. Mažylio inkstai dar nesubrendę tokių produktų filtravimui.

Net ir skysta tyre vaikutį reikia valgydinti šaukšteliu, o ne girdyti iš buteliuko. Vaikas turi pratintis maistą valgyti, o ne tik gerti.

Šeštam mėnesiui persiritus į antrąją pusę, sutrinkite obuolio ir duokite jo paragauti mažyliui. Iš pradžių po nedaug – vos ant šaukštelio galo. Arba išspauskite šio vaisiaus sulčių. Parduotuvinės – nerekomenduotinos.
Jei skysti viduriukai, šešių su puse mėnesių amžiaus kūdikiui galima duoti sutrinto banano. Tačiau storuliukai šiuo vaisiu neturėtų dažnai gardžiuotis. Jis labiau tinka nemėgstančiam daug valgyti, mažai svorio priaugančiam vaikeliui. Beje, niekada savo atžalėlei neduokite dar nesunokusio ar pernokusio vaisiaus.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:48 PM | Žinutė # 7
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Septintas mėnuo – paragaukime mėsos

Obuolio, šeštą mėnesį pradėto ragauti po labai nedaug, sulaukęs septynių mėnesių Jūsų žmogutis gali suvalgyti žymiai daugiau. Trintu obuoliu, vaisių tyre ar sultimis galite vaišinti jį tarp maitinimų. Atidžiai stebėdami, ar vaikas nealergiškas, pasiūlykte jam šviežių (tik ne prisotintų chemikalais) sutrintų braškių ar žemuogių, slyvų ar vyšnių, mėlynių ar serbentų. Tik nedėkite į tyrę cukraus.

Didžiausia šio mėnesio naujiena mažylio maisto racione – mėsytė. Naudingiausia jautiena ir veršiena. Tačiau vertinga ir triušio, nutrijos mėsa. Kartais racioną galima paįvairinti neriebia kiauliena ar vištiena. Tačiau visąlaik stebėkite, ar vaikutis kurio nors gyvulio mėsytei nealergiškas.

Mėsoje yra daug geležies, kurios labai reikia, kad vaikas nesusirgtų mažakraujyste. Ypač jos daug galvijų liežuvyje bei kepenyse. Tačiau kepenimis vaikutį maitinkite tik jei žinote, kad galvijas buvo šeriamas sveikais ir tinkamais pašarais, nes kepenyse kaupiasi ypatingai daug kenksmingų medžiagų.

Net jei vaikelis serga mažakraujyste, jam nereikia mėsos duoti daugiau nei 50 g per dieną. Priešingu atveju pernelyg apkrausite skranduką. Tik mažakraujyste sergančiam vaikui mėsytės reikia kasdien. Sveikam vaikučiui šio produkto vieną kitą kartą per savaitę gali racione ir nebūti.

Kaip mėsytę vaikui patiekti? Mėsą pavirkite penkias minutes, tada pirmąjį vandenį nupilkite ir užpilkite naujo. Sūdyti nereikia. Gerai išvirtą mėsą labai kruopščiai sumalkite, kad gautųsi tyrelė.

Pirmus kartus mėsos tyrės duokite atskirai. Paskui galite pabandyti mėsytę įmaišyti į daržovių košę, kurios porcija 7 mėnesių vaikučiui jau išaugo iki 150-200 ml.

Vaikučio pažintį su mėsa pradėkite nuo pusės arbatinio šaukštelio, o po vienos - dviejų savaičių jau galėsite sumaitinti visus 50 g. Jei vaikutis mėsos skoniu nesižavi, suvalgyti viso kiekio iš karto neverskte. Tegu pratinasi po truputį.

Beje, ką daryti jei neturite savo pienuko? Juk pradėję kūdikį maitinti papildomais produktais, pakeičiame tik vieną porciją mamos pieno iš penkių, reikalingų per dieną. Jei neturite savo pieno, virkite „klijukų“ (2/3 karvės pieno ir 1/3 per sietelį pertrinto ryžių, avižų ar grikių nuoviro).

Ar reikia septynių mėnesių kūdikiui papildomų gėrimų? Specialistai teigia, kad tokio amžiaus vaikučiui visiškai pakanka mamos pieno. Nebent jei mažylis karščiuoja, viduriuoja ar yra labai didelė kaitra lauke, jam galima apsiūlyti virinto vandens. Tik ne saldžios arbatos ar saldinto vandens. Prie saldumo vaikas labai greitai pripranta ir pats gali imti tokio gėrimo reikalauti, tačiau mažylio organizmui to visiškai nereikia, tai netgi žalinga.
Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:51 PM | Žinutė # 8
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Aštuntas mėnuo – metas kruopų košei

Aštunto mėnesio naujovė kūdikio maisto meniu – kruopų košė. Kruopos vertingos, nes jose gausu kalcio, fosforo ir vitamino B2. Ryžiai stabdo viduriavimą, kukurūzai padeda atsinaujinti pažeistai žarnyno gleivinei. Ryžių ir kukurūzų košelė labai tinka ir kitokių virškinimo problemų turintiems kūdikiams, kuriems blogai auga svoris, pučia pilvuką. Kūdikiams geriausiai tinka grikiai, avižos, ryžiai, miežiai, kukurūzai. Manų kruopos - mažiausiai vertingos.

Kaip kruopų košę virti? Ryžius, avižas, grikius ar miežius sumalkite kavos malimo mašinėle ar nusipirkite kruopų miltų. Košę virkite vandenyje. Taip pat kaip ir į daržovių košytę, į kruopienę šliukštelėkite pusę šaukštelio aliejaus ir dar pavirkite. O į išvirtą įpilkite mamos pieno.

Košę galima sumaišyti su trinta mėsyte, tačiau galima pagardinti ir vienu-dviem šaukštais saldesnių vaisių sulčių, keletu trintų vyšnių ar slyvų. Vaisių sultis ar tyrę reikėtų įmaišyti į jau išvirtą košę.

Visgi pradėjus vaikutį maitinti kruopų koše, reikia jį atidžiai stebėti. Kviečių, miežių, avižų ir rugių kruopose yra tam tikros rūšies baltymų, kurie gali sukelti virškinimo trakto ligą celiakiją. Šios ligos požymiai – ima kristi kūdikio svoris, kūdikis tampa neramus, irzlus, jo pilvukas pasidaro išpūstas, prasideda nemalonaus kvapo viduriavimas pilkomis išmatomis, vaikas gali net vemti.

Celiakiją sukeliančių baltymų neturi ryžiai, grikiai, soros, kukurūzai. Šių kruopų košėmis ir patariama maitinti kūdikį, jei jam įtariama celiakija. Jei vaiko būklė pagerėja nuo pirmų dienų nutraukus kviečių, miežių, avižų ar rugių košę, vadinasi, diagnozė buvo nustatyta teisingai ir tokių košių reikės vengti visą gyvenimą.

Kaip ir visų naujų produktų kruopų košės vaikui iš pradžių duokite 2 - 3 šaukštelius. Palaispniui pereisite prie didesnių porcijų. Greitai pamatysite, kokius kruopų mišinių variantus mažylis labiausiai mėgsta. Jais ir maitinkite. Jei kurios nors kruopų rūšies vaikutis atsisako – nieko baisaus.

Tokio amžiaus vaiko skonis keičiasi vos ne kasdien. Tai, kas šiandien jam atrodo neskanu, rytoj gali būti puikiai įvertinta.

Vaikelio maitinimas vien košytėmis kad ir pagardintomis mėsa, Jums pačiai gali atrodyti monotoniškas. Tačiau tokio amžiaus žmogučio valgiaraštis neturi būti labai sudėtingas.

Tėveliai dažnai nerimauja, kad vaikutis valgo permažai. Neretai baimė yra nepagrįsta. Apskaičiuota, kad kilogramui kūdikio kūno svorio užtenka maždaug 90 - 100 kilokalorijų. Tačiau kūdikių apetitas gali labai skirtis. Jei vaikutis gerai auga ir puikiai jaučiasi, neverskite jo valgyti daugiau negu jis pats nusprendžia.

Dar viena aštuntojo mėnesio naujovė – vaikučiui jau galima duoti pagraužti džiūvėsio (geriausiai namuose džiovinto batono), duonos plutą.

Tai padės numalšinti poreikį ką nors pagraužti, kuris atsiranda dygstant dantukams ir niežtint dantenoms. Tik niekada tokio amžiaus vaikučio su džiūvėsiu nepalikite be priežiūros. Galimybė užspringti – labai didelė.

Gydytojai atkreipia dėmesį į tai, kad grūduose, daržovėse ir vaisiuose yra balastinių medžiagų, kurios turi išbrinkti žarnų skystyje.

Todėl vaikutis turi gerti gana daug skysčių. Jei vaikas per mažai gers, greitai užkietės iduriai. Be mamos pieno vaikui nuolat pasiūlykite vandens, nesaldintos arbatos arba praskiestų sulčių. Šiuo tikslu tinka ir slyvų tyrelė.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:53 PM | Žinutė # 9
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Devintas mėnuo – į košytę galima įpilti karvės pieno

Devintame mėnesyje didelių naujovių kūdikio maisto racione nėra. Vaikutis tęsia pažintį su įvairiomis kruopomis. Tačiau vieną svarbią staigmeną devynių mėnesių sulaukusiam žmogučiui visgi galima pasiūlyti. Į košę vietoje daržovių nuoviro, mišinėlio ar mamos pieno, galite šliukštelėti šlakelį karvės pienuko. Tačiau šlakelis neturėtų viršyti daugiau nei 50-100 ml.

Tai, kad nuo devinto mėnesio karvės pieno galima šliukštelėti į košytę, o neturinčios savo pieno mamos vietoje jo duoda karvės pieno skiesto vienu trečdaliu kruopų nuoviro, nereiškia, jog devynių mėnesių vaikas jau gali drąsiai gerti karvutės pieną gryną. Gydytojai rekomenduoja gryną karvės pieną pradėti duoti ne anksčiau kaip dvyliktame mėnesyje, o gal net tik sulaukus metų.

Kodėl pažintį su karvės pienu reikėtų pradėti taip atsargiai? Teigiama, kad net trečdaliui visų kūdikių karvės pienas sukelia kraujavimus iš skrandžio ir žarnų gleivinės. Nustatyta, kad karvės pienas yra dažniausias maisto alergenas. Alergija – šio amžiaus rykštė, kamuojanti ir vaikus, ir suaugusius. Ypatingai svarbu jos nepasigauti kūdikiui iki metų. Metukų sulaukus jos rizika smarkiai sumažėja.

Tačiau gal tokia karvės pieno baimė labiau atspindi Vakarų pasaulio tendencijas, kur parduotuvėse natūralaus pieno rasti nebeįmanoma? Vakariečių geriamas pienas, pagamintas iš pieno miltelių ir galintis nesurūgti pusę metų, nė iš tolo neprimena Lietuvos parduotuvėse parduodamo natūralaus pieno. Būtent vakariečiai gydytojai teigia, kad karvės pieno jokiu būdu negalima vaikui duoti iki metų. Tačiau ir Lietuvos gydytojai nerekomenduoja karvės pieną siūlyti anksčiau nei dvyliktame mėnesyje, o vaiko organizmo reakciją į karvės pieną nuo devinto mėnesio stebėti bandant pienuko šliukštelėti į košę.

Koks karvės pienas labiausiai tinka pagardinti kūdikio košytę? Gydytojai teigia, kad tinkamiausias pats liesiausias parduotuvinis karvės pienas. Nes pienas vaikui reikalingas ne dėl riebalų, o dėl kalcio. Tačiau ne viena mama pabando košę balinti ir naminiu karvės pienu, tik, žinoma, virintu. Eksperimentuoti su nevirintu naminiu karvės pienu labai pavojinga dėl galimybės vaiką užkrėsti įvairiomis per karvės pieną perduodamomis ligomis.

Jūsų mama tikriausiai bandys Jus įtikinti, kad naminį karvės pieną būtinai reikia nugriebti ir dar atskiesti. Nuomonių šiuo klausimu labai daug. Pati turėsite atidžiai stebėti, koks karvutės pienas tinka Jūsų mažylio organizmui. Vienų mamų patirtis rodo, kad vienas vaikutis priima riebų naminį karvės pienuką, o kitas nuo tokio iškart suviduriuoja, tačiau viskas po dviejų dienų atsistato į košę maišant liesesnio parduotuvinio pieno.
Perkant parduotuvėje visgi reikėtų rinktis natūralų, dar geriau – ekologišką pieną.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:56 PM | Žinutė # 10
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Dešimtas mėnuo – pažintis su žuvimi, jogurtu, kefyru ir varške

Dešimties mėnesių kūdikis per parą turėtų suvalgyti ir išgerti apia 1/9 savo svorio maisto, t.y. 1000-1200 ml. Šiuo periodu svarbiausias maistas – vis dar išleika mamos pienas, o jei jo nėra – mišinukas ar karvės pienas, skiestas trečdaliu kruopų nuoviro. Mamos pienu vaikelį reikėtų maitinti dukart per dieną po 200-220 ml.

O kitus tris dienos maitinimo kartus vaikutis turėtų suvalgyti tokį pat kiekį jau gerai žinomos daržovių ar kruopų košės. Geriausia kruopienę, pagardintą trintu obuoliu, pasiūlyti pusryčiams ir vakarienei, o pietums išvirti daržovių košės su mėsyte arba nuo šio mėnesio jau ir žuvimi.

Tą pačią dieną ir mėsos, ir žuvies kūdikiui duoti negalima. Tokios įvairovės jo skrandukas suvirškinti dar nepajėgus. Žuvies į racioną įveskite porą kartą per savaitę. Puiku, jei vaikutį kaskart supažindinsite su įvairiomis žuvies rūšimis. Žinoma, ne iškart. Specialistai pripažįsta, kad ypač vertinga menkė, jūros lydeka, plekšnė.

Kaip vaikeliui žuvį paruošti? Nuplautą, o der geriau be odelės žuvį įdėkite į verdantį vandenį ir virkite pusę valandos. Žuviai pravėsus, labai kruopščiai išrinkite ir pačias mažiausias ašakas. Tada žuvį belieka sutrinti kartu su iš kuo įvairesnių daržovių pagaminta koše. Jei vaikutis jau turi pakankamai dantukų ir nori kramtyti, galima iš žuvies gaminti ir kukuliukus. Dešimtame mėnesyje kukuliukais galima patiekti ir mėsytę.

Kaip ir prie kitų naujų produktų prie žuvies vaikutį pratinkite po truputį – pirmus kartus pasiūlykite tik kelis šaukštelius. Ir tik kai jis prie žuvies pripras, galima sumaitinti visą 50 g žuvies normą per dieną.

Kitos dešimtojo mėnesio naujovės kūdikio maisto racione – jogurtas, kefyras, varškė bei varškės sūris. Tačiau nepradėkite tą pačią dieną vaikelio maitinti ir šiais naujais pieno produktais, ir žuvimi. Jei mažylį išbertų, tokiu atveju būtų labai sunku suprasti, kuris produktas sukėlė alerginę reakciją. Geriausia, jei praeina bent savaitė nuo vienos naujos pažinties iki kitos.

Perkant jogurtą, kefyrą, varškę ar varškės sūrį, labai svarbu atkreipti dėmesį jų galiojimo laiką. Ir net nesibaigus galiojimo laikui, visada pirmiausia produkto paragaukite pati – vis dėlto jis gali būti pradėjęs gesti. Tokiu atveju vaikelio maitinti šiuo produktu negalima. Jis suviduriuos. Pieniško produkto gedimo ženklas – rūgštokas skonis ar kvapas. Kūdikiui tinka tik patys šviežiausi produktai.

Net jei vaikas alergiškas pienui, greičiausiai kefyras jam nepakenks. Pastebėję, kad šį gėrimą vaikas mėgsta, galite jam įpilti 120 ar net 200 g kefyro. Rekomenduotina vaikeliui, kuris alergiškas pienui, duoti net 210 g. kefyro per dieną. Tuo tarpu rūgpienio vaikui iki vienerių metų specialistai gerti nepataria.

Dešimtame gyvenimo mėnesyje rekomenduojamą jogurtą reikėtų ne pirkti parduotuvėje, o pagaminti namie. Tai labai paprasta. Tiesiog kefyrą sumaišykite su trintomis uogomis ar vaisiais. Jei jogurtą vis dėlto nusprendėte pirkti parduotuvėje, bent jau išrinkite, kad jame būtų kuo mažiau įvairių priedų: stabilizatorių, konservantų, dažų, saldiklių, dirbtinių kvapų ir pan. Būtent šie ingredientai vaikučiui gali sukelti alergines reakcijas.

Vaikui sveikiausia pati paprasčiausia 9-12 proc. riebumo varškė. Ją taip pat galite pagardinti trintais vaisiais, uogomis, namie virtu nesaldžiu džemu ar uogiene. Pradėję nuo šaukštelio ar dviejų, po savaitės varškės galite vaikučiui sumaitinti jau pilną dienos normą – 50 g.

Jei labai norite pavaišinti mažylį šokoladu glaistytu sūreliu, būtinai pati nuvalgykite šokoladą. Iki vienerių metų tokio sudėtingo maisto vaikelio skrandukas priimti negali.

Nepamirškite kaip ir ankstesniais mėnesiais vaikeliui karts nuo karto pasiūlyti trintų vaisių ar uogų. Puiku, jei jos augintos namie arba rinktos miške. Dešimtame mėnesyje be vienintelio iki šiol ragauto egzotinio vaisiaus banano, galima išbandyti ir kivį. Vietoje vaisių ar uogų tyrės mažylį galima pamaloninti ir natūraliomis namie spaustomis Lietuvoje augančių vaisių ar uogų sultimis. Tik nuo morkų sulčių iki 12 mėnesio susilaikykite. Jų mažylio organizmas dar nepasiruošęs priimti.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 2:58 PM | Žinutė # 11
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Vienuolikto mėnesio naujovės – kiaušinis, pupelės, persikas

Apie vienuoliktą – dvyliktą mėnesį vaikučiui jau galima paragauti minkštai virto kiaušinio. Kodėl ne kieto? Minkštas lengviau virškinamas. Tačiau visgi kiaušinį reikėtų pavirti ne trumpiau kaip 5 minutes. Kitaip nežus vaikui ypač pavojingos salmonelės, kurių gali būti likę ant kiaušinio lukšto. Kitos apsisaugojimo nuo salmonelių priemonės: neimkite įtrūkusio kiaušinio, prieš verdant jį gerai nuplaukite, į vandenį įpilkite truputį acto ar citrinos rūgšties.

Vaikučio pažintį su kiaušiniu reikėtų pradėti nuo trynio. Tai vertingiausia kiaušinio dalis.

Kiaušinio patiekimo kūdikiui būdų yra daugybė. Galima duoti kiaušinio vieno, ypač trynio. Galima įsukti į daržovių košę. Galima įmušti į mėsos ar žuvies kukuliukus. Bet kepti omleto vienuolikos mėnesių kūdikiui dar neskubėkite. Neapskrudusį omletą galės išbandyti po mėnesio.

Neretas reiškinys pirmąkart paragavus vištos kiaušinio - alerginė reakcija. Tokiu atveju medikai pataria išbandyti putpelės kiaušinį.

Vienuolikos mėnesių amžiaus vaikučio poreikį numalšinti dygstančių dantukų skausmą ir dantenų niežėjimą tėveliai gali duodami jau ne tik duonos kriaukšlelę, bet ir riestainį ar sausainį. Bet tokio amžiaus vaikučiui parinkite kuo paprastasnį – neriebų, nesaldų, be konservantų, saldiklių ir kitų kenksmingų medžiagų. Ir vis dar tokio amžiaus vaikučio su džiūvėsiu ar sausainiu nepalikite be priežiūros. Galimybė užspringti vis dar yra.

Dar viena naujovė, su kuria rekomenduojama susipažinti vienuoliktame gyvenimo mėnesyje – pupelės. Ši Lietuvos daržuose auganti daržovė labai baltyminga ir vertinga. Tačiau gana sunkiai virškinama, todėl jaunesniame amžiuje ji nerekomenduojama. Tik baigiantis pirmiesiems gyvenimo metams ji jau gali paįvairinti košyčių sudėtį.

Į pirmų metų pabaigą galima paragauti ir dar vieno šiltų kraštų vaisiaus – persiko. Pradėkite nuo mažų kiekių šio vaisiaus minkštimo. Vėliau galima suvalgydinti ir daugiau, tačiau neduokite vaikui vaisiaus luobelės bei būtinai išimkite kauliuką. Persikai stirptina virškinimo liaukų sekreciją, gerina širdies veiklą, bet šių vaisių negalima cukralige sergančiam ar nutukusiam vaikui. Parduotuvėje rinkitės šiuos vaisius nepažeista luobele.

Vienuolikos mėnesių vaikutis jau pratinasi valgyti savarankiškai – pats bando laikyti šaukštą. Reikėtų žinoti, kad tai tik pamokos ir bandymai. Pilnai pavalgyti vaikutis gali tik maitinant gerai šį meną išmanančiam vyresniam žmogui.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 3:00 PM | Žinutė # 12
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Dvyliktas mėnuo – laikas pratintis prie bendro šeimos maisto

Nuo dvylikto mėnesio vidurio po truputėlį galima bandyti pratintis prie bendro šeimos maisto. Pradžiai tiktų trinta daržovių ar pieniška sriuba. Tik ji turėtų būti nepersūdyta ir išvirta be aštrių prieskonių: lauro lapų, pipirų.
Kūdikiui maistą geriau pagardinti tokiais prieskoniais kaip krapai, petražolės, mairūnas.
Atsargiai su sriubos tirščiais. Kol kas gal geriau sriubytę vaikui duoti be tirščių. Paspringti makaronu tokiame amžiuje – vieni niekai.

Geriau neskubėti su keptu maistu. Galima vaikelį pamaitinti miltiniu blynu. Kito kepto maisto galima duoti nebent vieną kitą gabaliuką iš patiekalo vidurio, tik ne skrudintų pakraščiukų. Sunkokai virškinami bulviniai blynai.

Atkreiptinas dėmesys, kad bet koks maistas nuo tėvelių stalo mažajam šeimos nariui net ir persiritus per vienerių metukų slenkstį turi būti gerai susmulkintas. Vaiko dantukai silpni, visi išdygs tik sulaukus maždaug 3,5 metukų. Tad kąsnelis picos ar šašlyko gali baigtis negalavimu, nes blogai sukramtytas maistas tokio amžiaus vaiko skrandukui – tikras priešas. Daržovės vis dar turi būti sutrintos trintuve, net jei jau bandytumėte duoti ne virtų, o žalių.

Tačiau jau galima bandyti kartais vaikui duoti visą puselę obuolio ar kriaušės. Tik būtinai nulupkite žievelę ir kruopščiai išrinkite visas sėklytes. Labai svarbu nulupti luobelę ir išrinkti sėklytes duodant vaikui vynuogę. Vaisių žievė – sunkiai virškinama, nuo jos gali pūsti pilvuką. Naujų, ypač sunkiau virškinamų produktų duodama po mažai, dozę didinant palaipsniui ir stebint, kaip šis maistas vaikutį veikia.

Pereinant prie bendro šeimos katilo tuo pačiu turėtų vykti vaikelio atpratimas nuo tokio didelio mamos pienuko kiekio. Baigiantis dvyliktajam mėnesiui vaikučiui jau turi pakakti 200-300 ml pieno per parą. Didelį iki šiol suvartotą pieno kiekį rekomenduojama po truputį keisti vis didesniu kiekiu kefyro, jogurto, varškės, varškės sūrio, pieno įpilti į sriubytę, košytę. Puikus pieno pakaitalas – virti varškėčiai. Kepti varškėtukai kaip ir viskas šiame amžiuje jokiu būdu negali būti pridegę.

Kalbant apie žuvies patiekalus: mažiukui dar jokiu būdu negalima rūkytos žuvies. Keptos šiek tiek galima, tačiau vertingiausia – virta ar troškinta. Žinoma, labai svarbu išrinkti visas ašakas, bei nulupti odelę. Iki 3 metų vaikučio geriau nevaišinti krabų lazdelėmis, vėžiagyviais. Peranksti užvalgius šių skanumynų, vaikelis gali likti jiems alergiškas ilgą laiką.

Duoną vaikui reikia pirkti kuo paprastesnę ir geriau baltą. Tinka ir batonas. Nuo juodos duonos mažyliui gali pūsti pilvuką, tačiau po truputį galima pratinti ir prie jos. Tačiau šiame amžiuje iki pat 3 metukų reikia atidžiai stebėti, ar vaikelis jau pasiruošęs valgyti duoną. Beje visus miltinius patiekalus – duoną, sausainius, miltinius blynus, kruopų košę - vaikeliui reikėtų duoti kartu su daržovėmis, vaisiais ar mėsyte. Jei mažylis valgys tik miltinį patiekalą, didelis pavojus, kad pilvukas užsikiš.

Sausainiais ar kukurūzus rinkite vaikučiui pačius paprasčiausius – be jokių kremų, įdarų ar užpilų - kad juose būtų mažiausiai konservantų, dažiklių, sintetinių kvapų. Geriausia jei pati iškepsite pyrago. Galima su varškės ar vaisių įdaru. Kukurūzai taip pat turėtų būti be cukraus ar kitų priedų. Apie saldainius iki vienerių metų negali būti nė kalbos. Kuo vėliau vaikas susipažins su saldainiais, tuo puikiau. Būtų geriausia, jei iki 3 metų vaikas jų visai nežinotų.

Ledai ir grietinėlė taip pat tegu palaukia, kol sukaks vienerių metukų jubiliejus. Beje, ir vėliau juos reikia rinktis kuo mažiau prisodrintus įvairiausių dažų ir saldiklių.

Šiame amžiuje labiausiai tinkantys gėrimai be mamos pieno – arbata su uogiene, natūralios namie spaustos lietuviškų vaisių sultys, nesaldinta arba vos vos saldinta arbata.Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 3:05 PM | Žinutė # 13
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Arbata - gyvybės eliksyras

Klausimai - atsakymai


Arbatos (lot. herba - žolė) lapelyje yra daugiau nei 130 įvairių naudingų žmogaus organizmui medžiagų, todėl ji gerai visiems: kūdikiams, mažiems vaikams, jaunuoliams, suaugusiesiems, senukams. Arbata ne tik gaivina (geriama karšta, šilta, drungna ar su ledu), bet ir yra pirmas, beje, natūralus vaistas sunegalavus.
Tiesa: mažamečiams vaikams, nėščioms moterims ir maitinančioms mamoms reikėtų gerti tik silpną, nedaug pasaldintą arbatą.


Juodoji ir žalioji arbata - puikus vaikų mitybos produktas, tik jį reikia deramai paruošti. Svarbiausios taisyklės:
● kūdikiams ir mažamečiams vaikams reikėtų duoti labai silpnų arbatėlių: ¼ arbatinio šaukštelio arbatžolių užpilti ½ I verdančio vandens;
● kiekvieną kartą paruoškite naują, šviežią produktą;
● arbata turi būti šilta (geriamo pieno temperatūros), karštą vasaros dieną -drungna;
● arbatoje (net ir silpnoje) esantis kofeinas gali stimuliuoti vaiką, todėl prieš miegą geriau duokite ne arbatžolių, o vaistingųjų augalų ar vaisių arbatėles (erškėtrožių, čiobreliu, ramunėlių ir t.t.

Vėsiais arbatžolių kompresėliais galima gydyti uodų, kitų vabzdžių įgeltas kūno vietas, žaliosios arbatos kompresais - iššutimus.
Tiesa: arbatžolių arbata negali pakeisti maitinimo (pieno), sulčių, vandens.


Pirmas ir bene pigiausias vaistas susirgus ar šiek tiek sunegalavus - lietuviškų augalų arbatos. Jos nepakeis, nesugydys lūžusio kaulo, tačiau padės numalšinti skausmą, nuraminti uždegimą ir pan.
Nors pats žodis „arbata“ skamba labai nekaltai, įvairių žolių koncentratai gali ne tik pagydyti, bet ir pakenkti, o jautriam kūdikio organizmui sukelti mirtiną pavojų. Todėl jei abejojate kuriuo nors močiutės receptu ar prie tvoros augančio augalo savybėmis (įvairių savybių augalai išvaizda labai panašūs vienas į kitą), geriau pasikliaukite moksline medicina, gydytojo išrašytais vaistais.
Tiesa: kūdikiams iki metų patartina ruošti vieno komponento (vieno augalo) arbatėles: kmynų, erškėtrožių vaisių, aviečių uogų ar lapų, čiobrelių, ramunėlių ir pan.

Kaip ruošti vieno komponento (augalo) arbatėles mažamečiams vaikams:
□ 1 l vandens, ½ arb. šaukštelio čiobrelių.Į pakaitintą stiklinį arbatinuką sudedami čiobreliai, užplikomi verdančiu vandeniu. Po 8-10 min. antpilas nupilamas ir prieš geriant gali būti pasaldinamas.
□ Sauja aviečių stiebelių, 1 I vandens. Aviečių stiebeliai sudedami į vandenį ir 3-4 min. paverdami. Šiek tiek ataušęs nuoviras nupilamas ir pagal skonį gali būti pasaldinamas.
□ Sauja liepžiedžių, 1 I vandens. Liepžiedžiai suberiami į pakaitintą arbatinuką ir užplikomi verdančiu vandeniu. Po 5-8 min. antpilas nupilamas ir gali būti pasaldinamas.
□ Šaukštas kmynų, 4 stiklinės vandens. Kmynai suberiami į karštą vandenį ir kelias minutes paverdami. Šiek tiek ataušusį iškošiama, gali būti pasaldinama.


Ruošiant mišinius, reikia žinoti, kad drauge galima vartoti tik tuos augalus, kurių poveikis papildo vienas kitą: dažniausiai vitaminines (profilaktines) ar gydomąsias arbatas sudaro 1 (pagrindinis) augalas ir kiti papildantys jį (sustiprinantys ar mažinantys) jo poveikį augalai.
Visuose mišinių arbatų receptuose aiškiai įvardyti augalai ir paruošimo būdas. Jei paruošimo būdas nenurodytas, arbata gaminama įprastu (kla­sikiniu) būdu: 1-1,2 arbatinio šaukštelio augalų mišinio užpilama stikline verdančio vandens, palaukiama, kol pritrauks. Geriama nukošus.

Močiučių receptai garsėja savita terminologija: „žiupsnelis“, „šlakelis“ ir pan. Žolininkės ar kaimo močiutės iš akies gali gaminti stebuklingas vitami­nines ar gydomąsias arbatas. Bet mes, paprastos vartotojos, neturėtume pasikliauti tik savo intuicija, ypač kai arbatėlės gaminamos kūdikiams, mažamečiams vaikams. Todėl geriausia pirkti vaistažolių mišinius vaistinėse: ant pakuotės rasite tikslią dozę ir paruošimo būdą. Jei močiutės arbata tikrai stebuklinga, tai žiupsnelio norma lygi ¼-1/2 arbatinio šaukštelio.
Tiesa: jei kūdikis susirgo, eksperimentuoti stipriais vaistažolių nuovirais be gydytojo leidimo griežtai draudžiama.


Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
ValedyData: Sekmadienis, 2010-08-01, 3:07 PM | Žinutė # 14
[ (LT) ]

Grupė: Admin padejėja
Lygis:
Miestas:Ten kur širdis
Forumo mylimieji
Žinutės: 9789
Apdovanojimai: 62
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Virė virė košę ...

Prieš dešimt – penkiolika metų vaikų gydytojai 3 savaičių kūdikiams skirdavo sulčių, o pirmąsias košes ragaudavo 3-4 mėnesių mažyliai. Šiandien pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja iki pusės metų kūdikį maitinti tik motinos pienu, nereikia duoti jokios arbatos ar vandens. Motinos pienas patenkina visus kūdikio poreikius. Kai vaikas sulaukia šešių mėnesių, jam išdygsta pirmieji dantys, pats metas paragauti ir rimtesnio valgio. Kuri košė yra geresnė: išvirta mamos ar parduotuvėje nupirkta specialiai kūdikiui pagaminta košė?

Pediatrė ir vaikų psichiatrė Aurima Dilienė pataria mamoms pirmiausia pratinti kūdikius prie daržovių košės. Paprastai pradedama yra nuo daržovių. “Kadangi šiais laikais visi vaikai yra labai alergiški, gydytojai gastroenterologai siūlo pradėti nuo košės, išvirtos iš vienos daržovės”, - sako A.Dilienė. Jos teigimu, moliūgas yra pati neutraliausia, lengviausiai virškinama daržovė, todėl jis labai tinka iš karto po motinos pieno. Jeigu vaikučio organizmas neparodo jokios nepageidaujamos reakcijos, vėliau prie moliūgo galima pridėti bulvę. Pasak gydytojos, yra nustatyta, kad morkos daugeliui vaikų sukelia alergiją, tad jų į košę reikia dėti vėliausiai ir žiūrėti, ar neatsiranda bėrimų. Taip palaipsniui vaikutį galima įpratinti valgyti kelių daržovių košes, jas pagardinus šaukšteliu aliejaus.

Ar ilgai reikia virti daržoves?

Pasak A.Dilienės, daržoves reikia išvirti, kad jos būtų kuo minkštesnės. Kūdikio maistas turi būti labai gerai sutrintas. “Kai jis jau turės pilną komplektą dantų, galės kramtyti, galima palikti ir nedidelių gabalėlių, bet vaikutis, kuris ką tik žindė, nesupranta, kad dabar jam jau reikia ryti, jam sunku laikyti burnoje kietą maistą, todėl reikia sutrinti jį kuo smulkiau”, - sako pediatrė. Gydytoja pataria mamoms nebijoti, kad mažylis spjaudys maistą, terliosis ir springs, reikia jį stebėti ir neskubinti vaikelio. “Būna kartais taip, kad tiesiog ateina kažkoks momentas ir vaikas pradeda normaliai ryti. Kaip, tarkim, staiga ir vaikščioti pradeda vieną dieną, nors ir treniravosi du mėnesius, ar pradeda kalbėti, taip ir su tuo rijimu, jam tiesiog reikia užaugti iki to”, - sako A.Dilienė.

Kaip gaminti košę? Mama išverda daržoves, jas sutrina, ar reikia dar kokių priedų? Gal košę skiesti nutrauktu mamos pienu? Pediatrė A.Dilienė sako, nusitraukinėti pienuko nerekomenduojama, užtenka duoki pažįsti, kai vaikutis jau būna pavalgęs košės. Gydytojos nuomone, jei košė per tiršta galima praskiesti tuo pačiu vandeniu, kuriame virė daržovės. “Vanduo yra geras dalykas, vandenį mes visi vartojame ir nereikia jo bijoti”, - sako gydytoja.

Iš kokių daržovių galima virti košes kūdikiams?

Pasak pediatrės A.Dilienės, tinka visos daržovės. Ir brokoliai, ir žiediniai kopūstai, ir morkos (jei nėra alerginės reakcijos), ir bulvės, netgi porai, jų labai nedideliais kiekiais galima įdėti kaip prieskonį. Tik burokėlių medikė siūlo paragauti šiek tiek vėliau.
Į kūdikio košę nereikia berti nei druskos, nei cukraus, mitybos ekspertai rekomenduoja jas pagardinti šaukšteliu aliejaus arba šviežio nesūdyto sviesto. Netinka jokie riebalų mišiniais ar margarinas.

Kruopų košės

Kai vaikas įpranta valgyti daržovių košę, metas pragauti ir kruopų. Pediatrė ir vaikų psichiatrė Aurimą Dilienė kartais pataria šią mitybos specialistų rekomenduojamą tvarką sukeisti vietomis. “Tai priklauso nuo vaiko. Neišnešioti kūdikiai, mažiau valgūs, smulkučiai ar šiaip sunkiau augantys vaikai gali vietoj daržovių pradėti ragauti kruopų košes. Kad jie svorio daugiau priaugtų”, - sako gydytoja A.Dilienė.
Renkantis kruopas košei, medikė pataria mamoms atsižvelgti į vaikų virškinimą. “Jeigu vaiko viduriai normalūs, galima virti bet kokią košę: ir ryžių, ir avižų, ir grikių. Manai labiau tinka mažiau įmitusiems vaikiukams”, - pataria A.Dilienė. Ji rekomenduoja pradėti valgyti košes nuo vienos rūšies kruopų. “Ryžių košė labiau tinka, kai vaiko viduriai yra skystesni, jie labiau kietina. Avižos yra labiau rūpesnės savo struktūra, jos labiau skatina peristaltiką. Grikių košė tikrai ne visi vaikai mėgsta, bet galima bandyti. Ji tokia neutralesnė, bet tikrai nekietinanti vidurių”, - sako gydytoja.

Mamos virta ar parduotuvėj pirkta?

Daugelis mamų įsitikinę, kad tik namuose gamintos košės yra vertingos vaikams, tačiau vaikų gydytojai ramina, kad ir parduotuvėje nupirktos košės, tyrelės, pagamintos specialiai kūdikiams yra puikūs produktai. “Jeigu mes gyvename civilizuotoje visuomenėje, tai ir naudokimės visais jos pasiekimais. Reikia prisitaikyti ir neapsunkinti savo gyvenimo. Jeigu reikia kažkur toli važiuoti, tai geriau nusipirkite tyreles ir nebus nieko labai blogo. Jeigu yra daržas po nosimi, tai tada daržovių tyreles pirkti būtų tiesiog “nuodėmė”, - sako gydytoja A.Dilienė.
Vaikų gydytoja Virginija Januškevičienė pastebi, kad rudenį, jeigu mama turi ekologiškų daržovių, turi ruošti maistą pati, tačiau turi žinoti, kaip tą daryti. “Labai svarbu, kad maistinės medžiagos nesuirtų, vaikas gautų tinkamą kiekį kalorijų, gautų vertingų baltymų ir t.t.”, - sako gydytoja R.Januškevičienė. Pasak gydytojos, ruošiant maistą namuose yra sunku paruošti maistą taip, kad nesuirtų maistinės medžiagos, ne kiekvienai mamai užtenka tų žinių, kaip teisingai išvirti ir paruošti vertingą košę. “Ne visada naminis maistas būna vertingas. Pramoniniu būdu paruoši maisto produktai kūdikiams, tai tiek sauso kruopų košės, tiek vaisių tyrelės, daržovių tyrelės su mėsa yra subalansuotas maistas. Jame nėra suardytos maistinės medžiagos, jos yra tokio kiekio, kokio reikia pagal augančio kūdikio poreikį”, - sako gydytoja V.Januškevičienė.
Pediatrės teigimu, specialiai kūdikiams pagamintose košėse nėra konservantų, nors kartais pasigirsta tokia klaidinga nuomonė. Pagal įstatymą į kūdikių maistą yra griežtai draudžiama dėti bet kokius konservantus, sintetinius dažus, visus kitus maistinius priedus, tirštiklius, emulsiklius ir t.t. Pediatrės teigimu, kūdikiams skirti produktai išlaiko maistinę vertę ir be konservantų todėl, kad paruošti jie yra sterilizuojami ir uždaromi vaakumo būdu.

Kantrybės! Kantrybės! Kantrybės!

Vaikams gana sunku įprasti valgyti košęs, ir nesvarbu, ar mamų virtas ar parduotuvėje nupirktas. Mamos neretai skundžiasi: verdu, verdu, trinu, malu, o kūdikis ima ir išpurškia kelių valandų triūsą ant virtuvės sienų... Gydytoja A.Dilienė pataria mamoms apsišarvuoti kantrybe ir pratinti vaiką pamažu. “Pasikabinkite, mamos, plakatą virtuvėje ant sienos: “Kantrybės”. Didelėmis raidėmis užrašykite tą žodį “Kantrybės!” ir viskas bus gerai, - šypsosi A.Dilienė. - Du mėnesiai prabėgs kaip viena diena ir vaikas išmoks. Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad vaikai labiau mėgsta vaisius. Jie yra saldūs, juos valgyti sveika. Jie yra naudingi žarnyno peristaltikai ir visam kitam. Maišykite košes su vaisiais, jos bus skanesnės, vaikai noriau valgys. Tokiu būdu ir išmoks kramtyti, ryti. Sumaišyta su vaisių tyrele kruopų košė pasidaro tokia skanesnė, ir lengvesnė, ne tokia gliti. Ją skaniau valgyti, pačios paragaukim ir pamatysim”. Gydytoja Aurima Dilienė pati augina penkis vaikus.


Laimėtojų garbės lenta
Pagalba naujokams ir ne tik čia
Forumo taisyklės ir ne tik čia
Atsijungęs
RomeniukasData: Sekmadienis, 2011-03-13, 7:26 PM | Žinutė # 15
[ (LT) ]

Grupė: Super Moderatorius
Lygis:
Miestas:panevezys
Forumo mylimieji
Žinutės: 19290
Apdovanojimai: 23
Lytis: Moteris
Sukaupta jau

Dalyvio įvertinimas:
Už super moderavimą
O tarkim mėnesio kūdikiui galima duoti truputi atsigerti kokio vandenuko galvoju aš asmeniškai tokio dalyko net nebeatsimenu,mano sesuo sako jei išvažiuosime į kiemą su leliuku,ir jis užsinorės valgyti,sako kažin galima vandenuko galvoju Aš jei siūliau nusitraukti pienuko į buteliuką,bet ji nenori nusitraukinėti pieno galvoju

Pagalba naujokams ir ne tik čia

Atsijungęs
Forumas » MES LAUKIAMĖS-GIMDYMAS-PO GIMDYMO » Kūdikis ir mama » Kūdikių maistas. Pirmosios košytės, sultytės,arbatos
Page 1 of 3123»
Search:Kartą užsukęs negali sustoti© 2015Create a website for free