7 priežastys,kodėl vertėtų išgerti puodelį kavos
1. Mitas, jog kava skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo ir gali sukelti dehidrataciją. Tam, kad taip įvyktų, organizmas turi gauti mažiausiai 550 miligramų kofeino. Puodelyje kavos tėra 100 miligramų šios medžiagos. Vienas puodukas kavos iš ryto nesukels jokių neigiamų organizmo reakcijų, greičiau priešingai – leis pasijusti žvaliau.
2. Kava gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų susirgimų tikimybę, be to, šis gėrimas niekaip nesusijęs su infarktu. Hipertonikai, bijodami padidėjusio kraujospūdžio, vengia kavos, tačiau mokslininkai tikina, jog nėra jokio ryšio tarp infarkto atvejų ir kavos vartojimo. Penkiolikos metų tyrimai parodė, kad vienas puodelis kavos sumažino žmonių infarkto tikimybę trečdaliu.
3. Kava mažina riziką susirgti kai kuriomis vėžio formomis. 1980 metais kava buvo paskelbta žalinga, nes, anot kai kurių medikų, šis gėrimas skatino susirgimus skrandžio vėžiu. Tačiau po ilgų metų tyrimų paaiškėjo, jog pati kava nėra kancerogenas ir jokia vėžį sukelianti medžiaga. Skrandžio vėžys dažniausiai atsiranda nuo cigarečių, nes žmonės nevengia užsirūkyti prie puodelio kavos. Ilgamečiai moterų tyrimai taip pat atskleidė, kad nėra jokio ryšio tarp kavos ir krūties vėžio.
4. Tiesa, jog kofeinas šiek tiek mažina kalcio kiekį organizme, todėl medikai įspėja, jog kavos mėgėjai dažniau rizikuoja patirti kaulų lūžius. Tačiau dietologai tvirtina, kad kaulų trapumą lemia ne išgertos kavos kiekis, o tai, jog daugelis žmonių nemėgsta arba vartoja per mažai pieno produktų. Užtenka vos dviejų šaukštų pieno puodeliui kavos, kad visas su šiuo gėrimu prarastas kalcio kiekis grįžtų.
5. Kava žvalina ir gerina nuotaiką – tai mokslininkų įrodytas faktas. Kava mobilizuoja organizmą ir suteikia energijos, padeda susikaupti bei padidina dėmesingumą. Tačiau, kad žmogus taip jaustųsi, kavą reikia vartoti reguliariai ir nedideliais kiekiais. Dviejų puodelių šio gėrimo pakanka, kad sumažėtų tikimybė susirgti depresija. Tačiau medikai įspėja, jog jei žmogus turi psichologinių problemų – nuo kavos jam geriau atsisakyti, nes kofeinas gali padidinti aktyvumą ir agresyvumą.
6. Kava padeda atsikratyti nuovargio po sunkių fizinių krūvių. Tokias išvadas pateikia su sportininkais dirbantys medikai, kurių užduotis yra padėti atletams kuo greičiau atgauti prarastas jėgas. Kava, sumaišyta su įprastiniu sportininkų gėrimu, padeda atstatyti raumenų tonusą dvigubai greičiau nei įprastai. Toks kavos poveikis paaiškinamas paprastai – kofeinas skatina angliavandenių pasisavinimą, o angliavandeniai ir yra pagrindinis raumenų maistas bei organizmo energijos šaltinis.
7. Kava saugo nuo diabeto ir Alzhaimerio ligos. Amerikiečių medikai teigia, jog kofeinas saugo smegenų ląsteles nuo kenksmingo cholesterino poveikio, kuris ir skatina Alzhaimerio ligos atsiradimą. Taip pat tyrimai parodė, kad žmonės, išgeriantys po vieną kavos puodelį per dieną daug rečiau serga diabetu.
Nepaisant visų kavos privalumų, šis gėrimas turi ir trūkumų. Visų pirma, kofeinas sukelia priklausomybę. Taigi jei žmogus įpras gerti kavą, atsisakyti įprasto puodelio kavos bus labai sunku. Tyrimai parodė, kad jau pirmą dieną neišgėrę kavos žmonės jautė stiprius galvos skausmus, jiems sunkiau sekėsi susikaupti.
Tie, kas išgeria daugiau nei aštuonis puodelius kavos per dieną, rizikuoja nevaldyti savo emocijų, tapti agresyviais ir paranojiškais. Dažnai „perdozavus“ kofeino jaučiamas kūno, o ypač rankų drebulys.
Taigi, kaip teigia dietologai ir medikai – kava yra puikus gėrimas, tačiau mėgautis juo reikia saikingai.