Kofermentas Q 10 – „stebuklingas vitaminas“?
Kofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10? Keli istoriniai faktai
KoQ10 1957 metais atrado F.Crane (JAV), 1978 metais už šį atradimą mokslininkui buvo suteikta Nobelio premija. Tais laikais buvo žinoma apie energinę KoQ10 reikšmę, tačiau tikrasis pažinimas prasidėjo tik 1990-aisiais, nes būtent paskutiniajame XX amžiaus dešimtmetyje kilo didžiausias susidomėjimas šia medžiaga, buvo įvertintos vartojimo galimybės bei prasidėjo KoQ10 farmacinis „bumas“.
Kas yra kofermentas Q 10?
Tai yra riebaluose tirpi į vitaminą panaši medžiaga, esanti visose mūsų organizmo ląstelėse. Kitas šios medžiagos pavadinimas – ubichinonas (ubiquinone). Šią medžiagą gamina mūsų pačių organizmas, kadangi ji būtina normaliam ląstelių gyvenimui užtikrinti, KoQ10 atlieka energijos nešėjo funkciją. Kofermentas Q 10 gaminamas iš aminorūgšties tirozino, o procesui įvykti reikia dar mažiausiai 8 vitaminų ir kitokių medžiagų. Ar žinote, kad antioksidacinis vitamino E poveikis neįmanomas nesant kofermento Q 10?
Kada gali trūkti kofermento Q 10?
Daugiausia šios medžiagos „suvartoja“ širdis, kepenys, inkstai ir smegenys, kadangi šių organų veiklai palaikyti reikia daugiausia energijos. Tiesa, jau trisdešimtmečių organizme šios medžiagos gamyba pradeda mažėti. Pastebėta, kad jos kiekis sumažėja ir sergant kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ligomis, Parkinsono liga, plaučių ligomis, ŽIV/AIDS, vartojant kai kurių vaistų.
Pikčiausi kofermento Q10 „priešai“
Be abejo, tai amžius, ligos, kuriomis sergame, tačiau, kaip minėjau, netgi vartojant kai kurių vaistų organizme ima trūkti kofermento Q 10. Bene ryškiausias yra statinų (cholesterolio koncentraciją mažinančių vaistų) poveikis. Vartojant šių vaistų, kofermento Q10 gamyba sumažėja net 40 procentų! Yra tyrimų, parodančių, kad kofermento Q 10 koncentraciją kraujyje sumažina ir kraujospūdžio bei kai kurių širdies ligoms gydyti vartojami beta blokatoriai.
Ar įmanoma gauti kofermento Q 10 su maistu?
Taip. Šios medžiagos daugiausia raudonoje mėsoje, kepenyse bei širdies raumenyje. Kofermentas Q 10 aukštoje temperatūroje suyra. Taigi, norėdami išsaugoti optimalų šios medžiagos kiekį maiste, neperkaitinkite jo. Beje, teigiama, kad žole mintančių gyvūnų organuose kofermento Q 10 kiekis didesnis nei gyvūnų, mintančių grūdais. Tačiau, net jei ant jūsų stalo kasdien puikuosis patiekalai iš žolėdžių gyvūnų organų, gauti pakankamą kofermento Q 10 kiekį vien tik su maistu praktiškai neįmanoma.
Ar būtina vartoti kofermento Q 10 papildų?
Į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti neįmanoma. Jei esate jaunas ir sveikas žmogus, kol kas niekas negalėtų pasakyti ar kofermento Q 10 papildų vartojimas duotų kokių realių teigiamų rezultatų, tačiau gydytojai rekomenduoja vartoti šio papildo, jei:
· esate vyresnio amžiaus žmogus;
· nuolat patiriate didelius fizinius krūvius;
· sergate širdies ligomis, jūsų inkstų bei kepenų funkcija sutrikusi;
· sergate nutukimu, cukriniu diabetu, padidėjusio kraujospūdžio liga;
· sergate lėtiniu nuovargiu, anemija, skeleto raumenų nusilpimu;
· sergate onkologinėmis, infekcinėmis ligomis;
· sergate išsėtine skleroze, Alzheimerio liga;
· jums kraujuoja iš dantenų.
Nors šių papildų perdozuoti praktiškai neįmanoma, rekomenduojama išgerti po 1–2 30 mg kapsules per dieną. Beje, atliekant kofermento Q 10 tyrimus, šalutiniai poveikiai pastebėti itin retai, jie buvo nedideli ir greitai išnykdavo.
Moksliniai tyrimai, paremiantys kofermento Q 10 vartojimą
Hipertenzija: Moksliniai tyrimai parodė, kad kofermentas Q 10 šiek tiek sumažina kraujo spaudimą (sistolinį, vadinamąjį viršutinį, bei galimai diastolinį, dar vadinamą apatiniu). Ištyrus grupę arterine hipertenzija sergančių žmonių paaiškėjo, kad jų kraujyje yra sumažėjęs kofermento Q 10 kiekis, tačiau nėra žinoma, ar maža KoQ10 koncentracija gali paskatinti kraujospūdžio padidėjimą.
Alzheimerio liga: Perspektyvieji moksliniai tyrimai rodo, kad KoQ10 papildai gali sumažinti (bet ne išgydyti) demencijos (intelekto kritimas) simptomus žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga. Prieš rekomenduojant KoQ10 papildus vartoti šiuo tikslu reikia atlikti papildomus tyrimus.
Stenokardija (krūtinės angina): Preliminarūs mažos apimties moksliniai tyrimai parodė, kad KoQ10 gali sumažinti stenokardijos simptomus ir padidinti fizinio krūvio toleravimą. Prieš rekomenduojant KoQ10 papildus vartoti šiuo tikslu reikia atlikti papildomus tyrimus.
Krūties vėžys: Keletas mokslinių tyrimų parodė, kad krūties vėžio pažeistame audinyje arba sergančių žmonių kraujyje yra sumažėjęs KoQ10 kiekis. Kai kurie tyrėjai tikisi, kad kofermento Q10 papildų vartojimas gali būti naudingas. Vis dėlto nėra žinoma, ar KoQ10 koncentracijos sumažėjimas susijęs su konkrečia liga, ar tai tik bendras organizmo atsakas į vėžį, padedantis kovoti su liga.
Miokardo infarktas: Nedidelės apimties moksliniai tyrimai parodė, kad, pradėjus vartoti KoQ10 papildų trečią dieną po įvykusio miokardo infarkto, sumažėja ritmo sutrikimų, pakartotinio miokardo infarkto rizika. Prieš rekomenduojant KoQ10 papildus vartoti šiuo tikslu reikia atlikti papildomus tyrimus.
Migrena: Kai kurie moksliniai tyrimai parodė, kad KoQ10 papildų vartojimas gali būti naudingas migrenos priepuolių profilaktikai bei jiems gydyti. Prieš rekomenduojant KoQ10 papildus vartoti šiuo tikslu reikia atlikti papildomus tyrimus.